Projekt współfinansowany ze środków PO Fundusz Inicjatyw Obywatelskich


Wykład - 19 czerwca 2024 PDF Drukuj Email

Towarzystwo Dom Uphagena zaprasza serdecznie w środę 19 czerwca 2024 r. na godzinę 17.00 na wykład z 20. cyklu „Kultura dawnego Gdańska”. Tym razem będziemy gościć Pana doktora habilitowanego Henryka Panera, który wygłosi prelekcję na temat "Gdańsk na pielgrzymkowych szlakach średniowiecznej Europy. Pamiątki pielgrzymie w kolekcji Muzeum Archeologicznego w Gdańsku” .

Uwaga wykład odbędzie się w siedzibie Towarzystwa: Dom Uphagena, Oddział Muzeum Gdańska, ul. Długa 12, Wstęp wolny. Wśród słuchaczy jak zwykle rozlosujemy kilka ciekawych książek.

O wykładzie:

Liczne pamiątki pielgrzymie pozyskane w trakcie badań wykopaliskowych prowadzonych na terenie Gdańska przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku (MAG), dowodzą istotnego znaczenia Gdańska na trasach średniowiecznych europejskich pielgrzymek, które niczym współczesne autostrady, już w XIV i XV wieku oplotły swą siecią cały kontynent. Są to przede wszystkim znaki pielgrzymie, zwane też plakietkami lub odznakami pielgrzymimi, a ich obecność w warstwach kulturowych jest świadectwem pobytu w Gdańsku tych pielgrzymów, którzy wcześniej nawiedzili sanktuaria z jakich pochodzą owe zagubione na gdańskich ulicach plakietki. Otwartą kwestią pozostaje, jak wielu z nich było mieszkańcami Gdańska i Pomorza, a jak wielu było pielgrzymami w drodze, dla których Gdańsk i jego okolice były tylko jednym z wielu etapów w ich europejskich peregrynacjach do miejsc świętych.

Analizując zbiór średniowiecznych artefaktów zgromadzony obecnie w MAG, w ramach zbioru o nazwie "Gdańska Kolekcja Pamiątek Pielgrzymich" (GKPP), możemy podjąć próbę wyjaśnienia roli i znaczenia Gdańska w ogólnoeuropejskim ruchu pielgrzymkowym w XIV i XV wieku, w świetle źródeł archeologicznych, co jest jednym z głównych celów niniejszego wykładu.

Zbiór ten liczący około 1200 zabytków, jest wyjątkowy w skali światowej, ze względu na fakt, iż 99% tych artefaktów pochodzi z systematycznych badań wykopaliskowych i posiada pełną dokumentację okoliczności w jakich zostały pozyskane.

O prelegencie:

Dr hab. Henryk Paner, kustosz dyplomowany, Autor blisko 200 publikacji naukowych i popularnonaukowych i trzech książek. Redaktor i współredaktor ponad 40 książek i czasopism archeologicznych. W latach 1991–2014 dyrektor Muzeum Archeologicznego w Gdańsku i redaktor wydawnictw MAG, m.in. periodyków "Pomorania Antiqua"; "Archeologia Gdańska", "Fontes Commentationesque Ad Res gestas Gedani Et Pomeraniae" (tj. Źródła i materiały do dziejów Gdańska i Pomorza), oraz wydawanego w języku angielskim: "Gdańsk Archaeological Museum African Reports" (GAMAR). Od 2015 do 2020 roku kierownik Oddziału Afrykanistycznego Muzeum. W latach 1993-2019 kierownik Ekspedycji Afrykanistycznej MAG do Sudanu. Od 2018 roku adiunkt w Zakładzie Studiów Afrykańskich Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszwskiego.

Zainteresowania badawcze: archeologia Gdańska, pielgrzymki i znaki pielgrzymie średniowiecznej Europy, archeologia Doliny Środkowego Nilu, sztuka naskalna Nubii

 
Składki PDF Drukuj Email

Drodzy Członkowie i Sympatycy Towarzystwa Dom Uphagena,

zwracamy się do Państwa z prośbą o opłacenie składek członkowskich lub o wsparcie naszej działalności. Każda, nawet bardzo drobna kwota zostanie przez nas przyjęta z wielką wdzięcznością, prosimy w treści przelewu o wpisanie: „na cele statutowe” lub „składka członkowska”.

Przypominamy nr konta: 44 1240 5400 1111 0010 1994 3957 w Banku Pekao SA.

Wasz Zarząd Towarzystwa „Dom Uphagen”

 
Gdańsk 1945-1960. Materiały-studia-analizy PDF Drukuj Email

Szanowni Państwo,

miłośników powojennej historii Gdańska zachęcamy do lektury.

Prezentowany tom Gdańsk 1945-1960. Materiały-studia-analizy pod red. Edmunda Kizika i Mirosława Golona rozpoczyna serię wydawniczą zainicjowaną przez Instytut Historii PAN we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, która powstaje w związku z pracami badawczymi nad VI tomem „Historii Gdańska" 1945-1990.

Zebrane tu artykuły stanowią pokłosie pierwszego sympozjum źródłoznawczego, które odbyło się w 2016 r. w Domu Uphagena. Podczas konferencji historycy i inni specjaliści zajmujący się powojennym Gdańskiem zaprezentowali dokumentację źródłową i stan badań z zakresu takich zagadnień jak m.in.: migracje, gospodarka komunalna, Kościół i związki wyznaniowe.

Cena 24 zł / 1 egz.

Więcej…
 
Studia i materiały z dziejów domu gdańskiego PDF Drukuj Email

Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy do nabycia drugiego tomu publikacji „Studia z Dziejów Domu Gdańskiego” pod red. Edmunda Kizika. W tym celu prosimy o kontakt z sekretarzem Towarzystwa dr Ewą Barylewską-Szymańską drogą telefoniczną (tel.(58)326-07-19) lub mailowo pod adresem Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Koszt tomu – 30 zł + przesyłka listem zwykłym 5 zł lub priorytetem 7 zł za każdy z egzemplarzy. Publikację wysyłamy po wpłacie pieniędzy na konto Towarzystwa:

Bank Polska Kasa Opieki S.A., Oddział w Gdańsku, ul. Ogarna 116
44 1240 5400 1111 0010 1994 3957

 

Więcej…
 


joomla templateinternet security reviews
University template joomla by internet security review