logo

Wykład - 28 maja 2025 - Plakat

Towarzystwo Dom Uphagena zaprasza serdecznie w środę 28 maja 2025 r. o godz. 17.00 na wykład z 21. cyklu „Kultura dawnego Gdańska”. Tym razem naszym gościem będzie Pan mgr Marcin Tulibacki (Uniwersytet Gdański) który wygłosi prelekcję Symbole, odniesienia, związki i przekształcenia w grafice reklamowej Gdańska przełomu XIX i XX wieku. Wstęp wolny. Wykład odbędzie się w siedzibie Towarzystwa: Dom Uphagena, Oddział Muzeum Gdańska, ul. Długa 12 Wśród słuchaczy jak zwykle rozlosujemy kilka ciekawych książek.

Opis wykładu:

Dzisiejsza kultura wizualna jest pełna obrazów i symboli, które rozumiemy wszyscy: czerwona ciężarówka z logiem gazowanego napoju nakierowuje na zbliżające się święta Bożego Narodzenia, a propozycje wystroju wnętrz producentów mebli budzą uczucia komfortu i domowego ciepła. Źródła tych modeli obrazowych, o charakterze ściśle reklamowym, leżą w XIX wieku – epoce nowoczesnej. Nastąpiły wtedy narodziny przemysłu reklamowego i ukierunkowanej komunikacji wizualnej. Jej zadaniem było przekonanie odbiorcy do wyboru konkretnych usług i towarów, za pośrednictwem plakatów czy reklam prasowych i książkowych.
Podczas wykładu będziemy szukać związków gdańskiej i światowej grafiki projektowej przełomu XIX i XX wieku, omówimy też ich przekształcenia. Szczególna uwaga zostanie poświęcona metodom reklamowym stosowanym przez gdańskich przedsiębiorców. W przestrzeniach ogłoszeń, budowali oni siatki powiązań swoich produktów z, zarówno lokalną, jak i ponadlokalną, kulturą. Porozmawiamy o wnętrzach kamienic i bilardzie, ale też o Goldwasserze, Bówce czy Lwim Zamku.

O prelegencie:

Marcin Tulibacki jest magistrem nauk o sztuce (Instytut Historii Sztuki UG, 2022) i historii (Instytut Historii UG, 2023). Od 2024 r. doktorant w Szkole Doktorskiej przy Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego. Prowadzi badania nad historią sztuki i kultury XVIII–XX wieku, w tym malarstwem, grafiką, sztuką użytkową czy życiem artystycznym. Analizuje i interpretuje sztukę współczesną razem z towarzyszącymi jej zjawiskami. Jest członkiem Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki i Towarzystwa „Dom Uphagena” w Gdańsku.